Studniówka Maturalna

Co można zabrać na maturę z matematyki? 6 niezbędników. | Matematma

Co można zabrać na maturę z matematyki? 6 niezbędników.

Maj każdemu kojarzy się z czymś innym. Studenci myślami są przy letniej sesji, pozostali cieszą się z uroków zbliżającego się lata. Z kolei maturzyści drżą na samą myśl o nadchodzącym egzaminie dojrzałości.

Sposobów na zminimalizowanie stresu jest wiele. Aby przestać w nieskończoność zamartwiać się nieznanym, warto na początek przeanalizować, co można zabrać na maturę z matematyki.

Poniżej przedstawiamy zbiór niezbędników egzaminacyjnych, a także podpowiadamy, jak sobie poradzić z błędami w zadaniach. Znając swój dozwolony arsenał, z pewnością ruszysz na podbój maturalnych arkuszy z większą werwą!

Zestaw „must have” – kalkulator i długopis(y)

W toku edukacji na pewno zdążyłeś się przekonać, jak pomocnym narzędziem potrafi być kalkulator prosty. Prosty, czyli taki, który posiada umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, ale nie narysuje wykresów. Choć ten typ urządzenia nie wyliczy za ciebie logarytmów, może okazać się przydatny przy wyliczeniach. Z nerwów nietrudno o zagubienie. Kalkulator odegra wówczas rolę niemego przyjaciela, który w chwili kryzysu potwierdzi, że pięć plus pięć daje dziesięć.

Ważny jest także długopis, którym będziesz wpisywał wszelkie niezbędne obliczenia. Na maturze wymagany jest długopis z czarnym tuszem. Najlepiej przygotować sobie kilka egzemplarzy – nigdy nie wiadomo, kiedy dotknie cię złośliwość rzeczy martwych.

CKE podaje informacje co można zabrać na maturę z matematyki. Nie zabrania korzystania z ołówka, ale jednocześnie zaznacza, by wszelkie obliczenia i rysunki wykonywane były długopisem. Można więc zabrać go ze sobą, ale należy pamiętać o tym, że zapiski będą brane pod uwagę jedynie wtedy, gdy zostaną wykonane przy pomocy długopisu bądź pióra. Jeśli tylko masz czas na odrobinę artystyczności, nie krępuj się. Pamiętaj jednak o tym, by poprawić szkice długopisem. W innym wypadku cała twoja praca może pójść na marne!

Apteczkowy zestaw pomocowy – karta wzorów

Niczym bandaż na ranę, plaster na oparzenie… Równie wielkim wybawieniem w twej niedoli może okazać się karta wzorów. To jeden z tych elementów, którym nie musisz się martwić osobiście, gdyż gwarantuje go szkoła.

W tym przypadku jedynym, co musisz zabrać ze sobą, jest umiejętność czytania między wierszami. Już podczas przygotowań do matury poświęć czas na dokładne zapoznanie się z kartą wzorów. 

Podręczny zestaw kreślarski – cyrkiel i linijka

Nie oszukujmy się – ciężko szkicuje się bez użycia odpowiednich narzędzi. Szczególnie, gdy do narysowania mamy okrąg, a ręka wciąż lekko drży nam ze stresu. Dobrze jest więc wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt, który ułatwi wykonywanie rysunków. Estetycznie wykonany przy ich pomocy szkic może okazać się pomocny przy obliczeniach. Nie są to elementy niezbędne, ale z całą pewnością przydatne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Co można zabrać na maturę z matematyki, poza niezbędnymi przedmiotami piśmienniczymi i kreślarskimi? Chociażby paczkę chusteczek higienicznych, które sprawdzą się w przypadku rozlanego długopisu lub ataku kataru alergicznego (oczywiście nie na matematykę, a na wiosenne pyłki!). Dobrze jest wyposażyć się także w półlitrową butelkę wody, którą podczas egzaminu można trzymać na podłodze tuż obok stolika.

To niewielkie rzeczy, ale warto o nie zadbać, gdyż oddziałują na atmosferę, sprawiając, że uczeń zaczyna czuć się bardziej komfortowo na sali egzaminacyjnej. To jak z korzystaniem z toalety. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie jesteś skazany na siedzenie przy ławce przez cały czas.

Jeśli masz potrzebę skorzystania z ubikacji, wystarczy, że uniesiesz dłoń. Ktoś z komisji egzaminacyjnej opuści salę z tobą, uprzednio prosząc cię o zamknięcie arkusza. Wizja bycia pilnowanym w toalecie może nie wydawać się zbyt pokrzepiająca, ale zdecydowanie nie należy się tym martwić. Zabieg ten ma na celu nie tylko sprawdzenie, czy nie ściągasz, ale także zabezpieczenie twojego zdrowia.

Bonusowa porada: co zrobić w przypadku popełnienia błędu?

Nadal się stresujesz, mimo znajomości twoich praw i obowiązków? Nie masz powodów! Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniesz przygotowania do matury, z pewnością zdasz egzamin w stopniu, który będzie cię satysfakcjonował. A nawet, jeśli na maturze popełnisz jakiś błąd, nie panikuj.

Dopóki nie oddasz arkusza, możesz dowolnie modyfikować swoje działania. Należy jednak pamiętać o tym, by wyraźnie zaznaczyć błąd – poprzez przekreślenie. Nie poprawiaj na siłę jednej cyfry na drugą, nie bazgrz, ani nie zamalowuj poziomej kreski w znaku „+”. Dla komisji twoja artystyczna próba przerobienia „+” na „–” nic nie da. Wyraźnie skreśl błędny znak i postaw prawidłowy obok lub nad wyrażeniem.

Co można zabrać na maturę z matematyki?

Choć najważniejsze jest to, co będziesz mieć w głowie podczas matury, nie zapominaj o odpowiednim przygotowaniu się do jej napisania. Egzamin upłynie ci w spokojniejszej atmosferze, jeśli dokładnie się wyposażysz.

Nie musisz już zastanawiać się co można zabrać na maturę z matematyki. Wystarczy, że otworzysz naszą listę. Wszystkie rzeczy przygotuj sobie najlepiej dzień wcześniej, aby nie stresować się poszukiwaniami w maturalny poranek. Dzięki temu zamiast martwić się tym, że nie wziąłeś ze sobą zapasowego długopisu, będziesz mógł od razu przejść do działania.

Wszystkiego dobrego i powodzenia z matematyką!
Zespół Studniówki Maturalnej

1 thought on “Co można zabrać na maturę z matematyki? 6 niezbędników.”

  1. Pingback: Jak nie stresować się przed maturą? Jak nie popełniać błędów na maturze? | Matematma

Comments are closed.