Studniówka Maturalna

Jak nie stresować się przed maturą?

Jak nie stresować się przed maturą. Jak nie popełniać błędów na maturze? 6 rad od nauczyciela.

Egzamin maturalny jest bez dwóch zdań jednym z bardziej stresujących wydarzeń w życiu młodego człowieka. Narastająca wokół tego dnia presja często odbiera pewność siebie nawet tym najodważniejszym, Nie da się jednak ukryć, że od wyników maturalnych zależą dalsze losy edukacyjne i zawodowe.

W tym wpisie zaprezentujemy aż 6 cennych rad, które pozwolą Wam nie stresować się przed maturą. Szczerze wierzymy, że przynajmniej uspokoją Was na tyle, byście przestali drżeć na samą myśl o kilku chwilach sam na sam z arkuszem maturalnym.

Odpowiednie przygotowanie gwarancją spokoju

Większość wpisów na tym blogu dotyka tematyki przygotowań przedmaturalnych. Jeśli jesteście z nami na bieżąco, wiecie już z pewnością, jakich błędów unikać, na co uważać, a także – co możecie ze sobą zabrać na salę egzaminacyjną. Gwarancją pozytywnie zdanej matury są odpowiednio zaplanowane powtórki. Jeśli zabierzecie się do nich wystarczająco wcześnie i podejdziecie do nich z głową, sukces macie w kieszeni.

Rada ta dotyczy nie tylko matury. W wielu innych aspektach życia przygotowanie się odgrywa znaczącą rolę. Praca bez przygotowania, w dodatku pod dużą presją, nigdy nie jest przyjemna. Kiedy jednak wiemy, że dołożyliśmy do czegoś wszelkich starań, czujemy się spokojniej i pewniej.

Zadania znane i lubiane

Na kilka dni przed maturą z matematyki odpuśćcie sobie już karkołomne powtórki. Wertowanie notatek na ostatnią chwilę w niczym Wam nie pomoże, a może jedynie wpędzić Was w błędne przekonanie o braku wiedzy. Znacznie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po zbiory zadań, które znacie.

Rozwiązywanie znanych równań wpędzi Was w dobry nastrój i napełni optymizmem. Podziałacie motywacyjnie i wzmacniająco na swoją psychikę, wskutek czego wejdziecie na egzamin z nowymi pokładami pewności siebie.

Maturalna ruletka – umiem lub mniej umiem

Tylko spokój może Was uratować! To jedno z tych haseł, które w przedmaturalnym szaleństwie będziecie mieli okazję słyszeć zbyt często. Jest to jednak cenna rada, która pozwoli Wam nie stresować się przed maturą, dlatego dobrze jest wziąć ją sobie do serca.

Ćwiczenia oddechowe, choć prawdopodobnie skuteczne, mogą okazać się niezbyt pomocne w tym przypadku. Aby więc jak najlepiej uporać się z maturą, warto podczas egzaminu zacząć rozwiązywanie zadań od tych, które na pierwszy rzut oka wiesz, jak rozwiązać. Zwyczajnie wybieraj z zadań zamkniętych i otwartych te, które umiesz. Wtedy już na starcie nabierzesz jeszcze większej pewności siebie, a to w konsekwencji znacząco wpłynie na Twoje myślenie przy rozwiązywaniu trudniejszych zadań.

Pozytywne nastawienie to podstawa

Tak, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wystarczy stanąć przed lustrem i trzykrotnie powtórzyć do własnego odbicia „Zdam matmę na 100 procent!”. Czasem jednak odrobina samouwielbienia potrafi być pomocna.

Jeśli zaś nieco automotywacji nie pomoże, pamiętajcie o tym, by możliwie jak najbardziej ograniczyć źródła stresu na ostatniej prostej. Na dzień przed maturą z matematyki pożegnajcie się z notatkami. Zamiast tego zróbcie coś dla siebie – przeczytajcie książkę, obejrzyjcie ulubiony serial. Aby niepotrzebnie nie stresować się przed maturą nie myślcie o matmie także od razu po przebudzeniu w dzień egzaminu. Poszukajcie zabawnych memów albo pozachwycajcie się uroczymi zwierzakami w internecie. Doładujcie baterie już z samego rana, by chętniej i dzielniej stawić czoła nowemu wyzwaniu!

W zdrowym ciele… bardziej wydajny matematycznie umysł!

W przedmaturalnej gorączce nie zapomnijcie o najważniejszym posiłku dnia. Z pustym żołądkiem znacznie ciężej się myśli! Śniadanie powinno być lekkie, lecz pożywne, by dać energię, której będziecie potrzebować.

Dobrze byłoby zrezygnować z pieczywa oraz tłustych produktów, a za to postawić na owoce, warzywa oraz orzechy i gorzką czekoladę. Dobrze zbilansowany posiłek z pewnością nie obudzi w Was matematycznych geniuszy, ale przynajmniej sprawi, że łatwiej i sprawniej będzie się myślało.

Sposób na sukces? Sen!

Chcesz nie stresować się przed maturą? W przeddzień egzaminu połóż się wcześniej. Nic bowiem tak nie sprzyja stresowi i popełnianiu błędów jak niewyspanie!

Niepewność i nerwy mogą jednak obudzić w Tobie bezsenność. Aby jej zapobiec, nie jedz i nie pij już nic do 2 godzin przed snem. Przed położeniem się do łóżka możesz także pójść na spacer. Koniecznie wywietrz pokój, w którym śpisz. Co równie ważne, na 2 godziny przed snem nie korzystaj z telefonu i komputera, aby móc szybciej zasnąć głębokim snem. Ze znajomymi porozmawiasz po egzaminie. Regeneracja organizmu jest znacznie ważniejsza!

A po siódme… Nie stresuj się.

Jedna z gorszych porad, jaką można dostać, co? Gdyby rozwiązanie wszystkich problemów było takie proste, życie byłoby znacznie łatwiejsze. Prawda jest jednak taka, że w dużej mierze to my sami nakręcamy się przed stresowymi sytuacjami. Wówczas panika wkrada się do naszego myślenia, niepostrzeżenie mącąc i zwodząc.

Często nawet te osoby, które regularnie powtarzały materiał, odczuwają niepokój w przeddzień egzaminu. Jest to całkowicie normalne. Nie można jednak pozwolić na to, by stres przejął kontrolę nad sytuacją – w tym nad ciałem i umysłem. Warto na salę egzaminacyjną wyruszyć z prostym, ale jakże obiecującym przekonaniem, że co ma być, to będzie. Pamiętajcie, że nie ma sytuacji bez wyjścia. A nieco niższy procent z matury z matematyki wcale nie jest końcem świata… 😉

Pozdrawiamy i życzymy dużo powodzenia na maturze! 🙂
Zespół Studniówki Maturalnej