Studniówka Maturalna

Na jakie studia muszę zdawać maturę z matematyki? 11 najpopularniejszych kierunków

Na jakie studia muszę zdawać maturę z matematyki? 11 najpopularniejszych kierunków.

Wybór dalszej drogi edukacyjno – zawodowej często przytłacza maturzystów równie mocno, co sam egzamin dojrzałości. I choć wiele zależy od wyników, gdyż to często one weryfikują większość planów, dobrze jest wcześniej pomyśleć nad kierunkiem studiów, aby na tej podstawie dobrać ilość maturalnych rozszerzeń. Na każdym z wydziałów podawane są bowiem konkretne wytyczne, które należy spełnić, by móc wziąć udział rekrutacji.

W poniższym wpisie przybliżymy aż 11 najpopularniejszych kierunków obieranych przez maturzystów, na które należy zdawać maturę z matematyki. Liczymy na to, że zainspirujemy Was i może chociaż odrobinę pomożemy w wyborze studiów, a może nawet przyszłej drogi zawodowej.

Matematyka

Matematyka to jedna z najstarszych dziedzin nauki, dająca podłoże wielu innym. Można wymienić kilka popularnych kierunków matematycznych, chętnie obieranych przez maturzystów. Są to chociażby: matematyka i analiza danych, matematyka i ekonomia, matematyka i statystyka, matematyka komputerowa, matematyka stosowana, a także matematyka w finansach lub w technice.

Absolwenci kierunków matematycznych mają zazwyczaj szeroki wybór dalszych możliwości zawodowych. Studia te oferują bowiem kompleksowe wykształcenie z różnych dyscyplin. Studenci przygotowywani są do podejmowania współpracy z informatykami, inżynierami, biologami czy fizykami. Dzięki pozyskanym w trakcie studiów umiejętnościom i wiedzy pracy można szukać w zakładach przemysłowych, biurach projektowo-konstrukcyjnych, instytucjach finansowych czy firmach ubezpieczeniowych.

Medycyna

Jednym z bardziej wymagających, a jednocześnie obleganych kierunków jest bez wątpienia medycyna. Studia te są studiami jednolitymi magisterskimi, a program kształcenia trwa 6 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu i tytułu zawodowego, w tym przypadku lekarza. Absolwenci dodatkowo zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Wynik tego egzaminu jest podstawą do wyboru dalszej specjalizacji.

W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka oraz matematyka. Te wszystkie przedmioty towarzyszą studentom na dalszych etapach edukacji w formie takich zagadnień jak anatomia prawidłowa, chemia kliniczna bądź patomorfologia.

Budownictwo

Kolejnym niezwykle ciekawym kierunkiem studiów jest budownictwo. Aby dostać się na ten kierunek, również należy zdawać maturę z matematyki. Poza tym pod uwagę brane są także zdolności fizyczne, chemiczne oraz informatyczne.

W trakcie edukacji studenci zajmują się zagadnieniami z zakresu: zadania z zakresu projektowania obiektów i elementów budowlanych, stosowania materiałów budowlanych, wytrzymałości materiałów i mechaniki budowli oraz zarządzania robotami budowlanymi. Dzięki temu absolwenci są przygotowani do pracy w biurach projektowych, nadzorze budowlanym, a także przy budowach.

Informatyka

W obliczu narastającej konieczności cyfryzacji i wirtualizacji swoich działań, studia na kierunku informatycznym wydają się być doskonałym i przyszłościowym wyborem. W przypadku informatyki w procesie rekrutacji pod uwagę brane są takie przedmioty jak: język obcy, fizyka, chemia czy oczywiście matematyka.

Studenci na tym kierunku zdobędą specjalistyczną wiedzę z zakresu algorytmiki, programowania, baz danych, systemów i sieci komputerowych, technologii internetowych oraz projektowania systemów informatycznych. Absolwenci informatyki bardzo szybko odnajdują się na aktualnym rynku zatrudnienia w szczególności jako programiści, testerzy, graficy, front-end developerzy czy administratorzy sieci. Wiele z tych zawodów umożliwia pracę zdalną z domu, co często dodatkowo przemawia na ich korzyść.

Zarządzanie

Wśród popularnych kierunków na studia, na które należy zdawać maturę z matematyki, znajdzie się coś także dla urodzonych liderów. Przedmioty kierunkowe na zarządzaniu zapewniają studentom pełen pakiet wiedzy i kompetencji menedżerskich, które następnie pomogą świadomie zdecydować o wyborze specjalności i dalszej ścieżki zawodowej. Osoby po tym kierunku mogą śmiało szukać pracy na miejscach kierowniczych i dyrektorskich lub bez obaw rozpoczynać własną działalność.

Ekonomia

Kierunkiem pokrewnym do matematyki jest właśnie ekonomia. Studenci w trakcie tych studiów uczą się, w jaki sposób dokonywać analiz jakościowych i ilościowych, pozwalających na rozwiązywanie problemów strategicznych, decyzyjnych i operacyjnych w przedsiębiorstwach. Znajomość kwestii ekonomicznych jest niezwykle ważna zarówno w przypadku małych jak i dużych firm, co wiąże się z ciągłym zapotrzebowaniem na te umiejętności na rynku pracy.

W procesie rekrutacyjnym, poza matematyką, często pod uwagę jest brana także matura z geografii, informatyki, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Absolwenci ekonomii odnajdują się w pracy w działach finansowych, księgowości w przedsiębiorstwach i instytucjach badawczych, a także w bankach, firmach leasingowych i ubezpieczeniowych czy w mediach, przyjmując wówczas rolę komentatora ekonomicznego.

Finanse i rachunkowość

Kierunek finanse i rachunkowość, podobnie jak ekonomia, skupia się na wyliczeniach powiązanych z płynną pracą przedsiębiorstw.

Kierunek ten wymaga ogromnego zaangażowania ze strony studenta, jednak rekompensatą po jego zakończeniu jest szansa na atrakcyjne zatrudnienie. Absolwenci tego kierunku nie powinni mieć problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej i rozwijającej pracy. W procesie rekrutacyjnym pod uwagę brane są takie przedmioty jak: matematyka, historia, geografia, informatyka lub wiedza o społeczeństwie. Jak w każdym z przypadków – im więcej rozszerzeń zdawanych na maturze, tym istnieje większa szansa dostania się na wymarzone studia.

Automatyka i robotyka

Jest to jeden z nowszych, a tym samym najbardziej intrygujących kierunków studiów wśród studentów. Uczniowie w trakcie studiów otrzymują rozległą wiedzę z zakresu matematyki, fizyki oraz informatyki. Z pozyskanych umiejętności korzystają później podczas projektowania i uruchamiania systemów automatyki i robotyki, coraz częściej obecnej w codziennym życiu. Wskutek tego absolwenci są przygotowani do pracy w przemyśle maszynowym, spożywczym, chemicznym, przetwórczym na stanowisku konstruktora, projektanta, programisty, automatyka czy technologa.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem studiów na tym kierunku muszą zdawać maturę z matematyki, ale także z takich przedmiotów jak informatyka, fizyka, chemia lub język obcy. Matematyka jest jednak przedmiotem branym pod uwagę w pierwszej kolejności, dlatego też warto postarać się o jak najwyższy procent na maturze.

Logistyka

Studia na tym kierunku mają interdyscyplinarny charakter, jednak dziedzina ta czerpie przede wszystkim z nauk ścisłych, co ujawnia się już w procesie rekrutacji. Podczas tej procedury wymaga się od kandydatów, by zaprezentowali wysokie umiejętności właśnie z zakresu tych dyscyplin. Z tego też powodu pod uwagę brana jest przede wszystkim matematyka, informatyka, fizyka oraz chemia. Z tyłu listy znajdują się zaś języki, historia oraz wiedza o społeczeństwie. Wszelkie wytyczne rekrutacyjne mogą się jednak różnić między uczelniami, dlatego warto mieć to na uwadze.

Studia te pozwalają na zdobycie specyficznych umiejętności niezbędnych w biznesie. Studenci tego kierunku dowiadują się, jak działa współczesny świat przesyłek, dostaw, produkcji. Zgłębiają także istotę rachunkowości, sposobów prawidłowego księgowania stanów magazynowych, a procesu organizacji pracy.

Stomatologia

To kierunek, który także czerpie z wiedzy matematycznej, choć nie w tak ścisłym stopniu jak powyższe propozycje. Ten przedmiot, zaraz po biologii i chemii, także jest jednak brany pod uwagę w procesie rekrutacyjnym.

Program nauczania obejmuje przedmioty podstawowe, w tym przypadku chemię i biochemię, biologię, anatomię i fizjologię człowieka, oraz takie przedmioty kierunkowe jak stomatologię zachowawczą i endodoncję, protetykę, chirurgię stomatologiczną czy farmakologię kliniczną.

Podobnie jak na medycynie, po ukończeniu studiów, odbyciu stażu podyplomowego oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku z Lekarskiego Dentystycznego Egzaminu Końcowego absolwenci mogą ubiegać się do okręgowej rady lekarskiej o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty.

Farmacja

Studenci studiów farmaceutycznych otrzymują rozległą wiedzę z zakresu sporządzania, wytwarzania oraz oceny jakości i tożsamości produktów leczniczych, a następnie ich wydawania, sprawowania nadzoru nad obrotem, przechowywaniem i wykorzystywaniem. Studenci szkoleni są także z zakresu udzielania rzetelnej i obiektywnej informacji dotyczącej działania produktów leczniczych i stosowania wyrobów medycznych, by móc działać na korzyść przyszłych klientów.

Absolwenci farmacji są przygotowani do pracy w laboratoriach firm farmaceutycznych i firm z branży kosmetycznej, aptece ogólnej oraz szpitalnej, instytucjach inspekcji farmaceutycznej i innych urzędach państwowych oraz samorządowych działających w zakresie ochrony zdrowia.

Chcę zdawać maturę z matematyki – jakie studia wybrać?

Jak widzicie, przekrój możliwości jest olbrzymi. Znajdzie się coś zarówno dla pasjonatów ludzkiego ciała, którzy od zawsze wiązali z tym zagadnieniem swoją przyszłą drogę zawodową, ale także dla tych, którzy posiadają ponadprzeciętną wyobraźnię przestrzenną jak i lubią planować czy działać logistycznie. Aby spełnić swoje marzenia i pracować w upragnionym zawodzie warto przygotowania rozpocząć jeszcze przed maturą. Wytyczne rekrutacyjne mogą bowiem różnić się między uczelniami, dlatego ważne jest przeprowadzenie wczesnego rozeznania. Na tej podstawie będziecie wiedzieli, co musicie zdawać na maturze, by bez problemu dostać się na wymarzony kierunek studiów.

Nie ma się jednak czym martwić. Wybór studiów zawsze jest trudny i niewielu osobom udaje się wybrać dobrze od razu za pierwszym razem. Warto szukać swojej drogi i rozwijać się w wybranych dziedzinach. Zmiana kierunku studiów w trakcie ich trwania dotyka większej ilości studentów niż Wam się wydaje 🙂

Pozdrawiamy i życzymy dużo powodzenia na maturze!
Zespół Studniówki Maturalnej