Studniówka Maturalna

Jak przygotować się do matury z matematyki? Rady od nauczyciela. | Matematma

Jak przygotować się do matury z matematyki? 5 sposobów na naukę.

Jak przygotować się do matury z matematyki, aby zdać ją na satysfakcjonującym poziomie? Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty nadal szukasz odpowiedzi na to pytanie? Ilość materiału Cię przeraża i nie wiesz jak to ugryźć? Trafiłeś(-aś) w odpowiednie miejsce! 

W tym wpisie przedstawimy 5 sposobów na naukę, które naszym zdaniem, dają najlepsze efekty. Dotyczą one nie tylko matematyki – można zastosować je do każdego zagadnienia, jakie musisz przyswoić. Nie przedłużając, zapraszamy do lektury 🙂

5 sposobów na naukę według Matematmy

1. Przepisywanie rozwiązań zadań

Zastanawiasz się, jak przygotować się do matury z matematyki? Choć może się to wydać dziwne i bezwartościowe, to dobrym sposobem na naukę matematyki jest przepisywanie rozwiązań zadań. Jednak nie takie bezmyślne przepisywanie obliczeń.

Przykładowo, możesz zastosować taką taktykę: 

  1. Oglądasz rozwiązanie zadania, np. na YouTube i w pełnym skupieniu analizujesz wszystko co pisze nauczyciel (twórca filmu);
  2. Oglądasz film po raz drugi i przepisujesz rozwiązanie za nauczycielem. W razie potrzeby zatrzymujesz film, żeby spokojnie i bez pośpiechu przepisać wszystkie fragmenty rozwiązania, które następują po sobie.
  3. Kolejny, trzeci raz, oglądasz wybrane wideo.
  4. Na osobnej stronie, bez zerkania na film i swoje wcześniejsze zapiski próbujesz odtworzyć rozwiązanie zadania.

W ten sposób skutecznie utrwalisz całą wiedzę, która była zawarta w danym nagraniu. Może nie wydaje Ci się, że jest to najsprawniejszy sposób jak przygotować się do matury z matematyki, ale uwierz mi – to działa! Ominie Cię proces monotonnego “wkuwania”, a informacje zdobyte w ten sposób na długo zostaną w Twojej głowie. 

2. Jak przygotować się do matury z matematyki? Zadawaj pytania!

Jeżeli korzystasz z pomocy korepetytora, zadawaj wszystkie pytania jakie tylko przyjdą Ci do głowy. Nawet jeśli coś wydaje się proste i myślisz, że po chwili zrozumiesz o co chodziło, koniecznie zadaj to pytanie! To niezbędne w procesie uczenia, abyśmy zrozumieli wszystko, od rzeczy banalnych do tych bardzo trudnych.

Jeśli nie wiesz jak się sprowadza ułamki do wspólnego mianownika – pytaj. Jeśli nie wiesz dlaczego korzystamy ze wzoru skróconego mnożenia – zapytaj ‘dlaczego?’ i ‘po co mi to tutaj potrzebne’? Bądź jak nadzwyczaj ciekawskie dziecko, które ma ochotę na wszystko zadać pytanie – DLACZEGO?

Zresztą na ten artykuł trafiłeś być może wpisując w wyszukiwarkę “jak przygotować się do matury z matematyki?”. Brawo! Właśnie takie pytania trzeba zadawać, nawet jeśli w głębi duszy czujesz, że znasz odpowiedź 🙂 

3. Nauka w innym miejscu

Spróbuj nauki poza domem, a konkretnie w miejscach, które stwarzają odpowiednie warunki, np. biblioteka. Możesz po prostu spróbować nauki w różnych miejscach i je sobie co jakiś czas zmieniać.

Zmiana otoczenia sprawia, że w obcych warunkach, bez dostępu do swoich ‘domowych rozpraszaczy’ mamy możliwość skupienia się tylko na nauce. Oczywiście trzeba przetestować różne możliwości i wybrać te miejsca, które faktycznie w jakikolwiek sposób sprzyjają koncentracji i akurat na Ciebie dobrze wpływają w kwestii skupienia się na pożądanym temacie.

Być może nasuwa Ci się pytanie: jak przygotować się do matury z matematyki, wykorzystując tę radę, w obliczu pandemii?

W obecnej, pandemicznej sytuacji, to zadanie może być faktycznie utrudnione – ale nic straconego! Spróbuj zmieniać pomieszczenia w obrębie swojego domu, mieszkania, a nawet miejscówki w obrębie swojego pokoju. Poproś brata czy możesz pouczyć się w jego pokoju, usiądź przy stole w kuchni, a jeśli chcesz to zabierz matematykę nawet do łazienki 🙂 

4. Rób zadania z różnych działów matematyki

Wpojono nam, że uczymy się najlepiej, gdy krok po kroku robimy coraz trudniejsze zadania z jednego konkretnego działu. Oczywiście na początku, gdy nasza wiedza jest znikoma lub nawet żadna, takie podejście jest konieczne.

Jeśli jednak chcesz szybciej się uczyć w ramach powtórek, zdecydowanie lepsze dla Twojego mózgu będzie regularne przeskakiwanie pomiędzy działami matematyki. Raz zadanko z ciągów, za chwilę zadanie z funkcji kwadratowej, a później przeskakujesz na zadanie dotyczące brył itd.

Nasz mózg działa podobnie jak ciało – aby się rozwijać lepiej i szybciej, potrzebuje różnych bodźców, które są zmienne i mają różną intensywność. Oczywiście nie musimy skakać po jednym zadaniu z każdego działu. Warto zrobić 3-4 zadania z danego zakresu, a później 3-4 z innego. Ważne, aby nie spędzić całej godziny, dwóch lub całego dnia nad zadaniami z jednego zagadnienia.

Jeżeli miałbyś ochotę dołączyć do naszej grupy maturalnej, możesz zapisać się po kliknięciu tutaj. Gwarantujemy, że my dobrze wiemy jak przygotować się do matury z matematyki i nie będziesz musiał(a) się już nad tym zastanawiać!

5. Metoda nauczyciela

Nadal zastanawiasz się jak przygotować się do matury z matematyki? Mamy kolejną, nietypową propozycję! Zamień się w nauczyciela.

Wiele osób uważa, że najskuteczniejszą metodą nauki jest ‘metoda nauczyciela’. W tej metodzie chodzi o to, że po przyswojeniu danego zagadnienia musisz wytłumaczyć je komuś innemu. Jeżeli nie potrafisz tego wytłumaczyć innej osobie to znaczy, że musisz się jeszcze douczyć.

Mówi się, że rozumiemy coś dopiero wtedy, gdy potrafimy tego nauczyć drugiego człowieka. I właśnie dlatego spróbuj dręczyć mamę, tatę, brata, siostrę, a nawet psa lub wyimaginowanego przyjaciela, któremu tłumaczysz rozwiązanie zadania. Jeżeli ta osoba wie o co chodzi i ‘nawet kuma’, to znaczy, że Ty też w miarę ogarniasz 🙂

Mało tego, ta metoda po prostu zmusza nas do poszukiwania informacji (aby wytłumaczyć możliwie najdokładniej) oraz dużej aktywności i działania. A jak wiadomo to przez działanie uczymy się najwięcej, a nie przez słuchanie i czytanie.

Jak przygotować się do matury z matematyki? Zaczynij naukę już teraz!

Mamy nadzieję, że nie masz już wątpliwości jak przygotować się do matury z matematyki. Teraz pozostaje tylko zabierać się do działania! Możesz spróbować wprowadzić w życie nasze rady. 

Wszystkiego dobrego i powodzenia z matematyką!
Zespół Studniówki Maturalnej