Studniówka Maturalna

Efektywna nauka. Jak uczyć się do matury? Omówienie w 4 punktach. Studniówka Maturalna

Efektywna nauka. Jak uczyć się do matury? Omówienie w 4 punktach.

Przygotowania do matury różnią się od bieżącej nauki w szkołach. Aby zdać maturę na wysokim poziomie, musisz przyswoić materiał omawiany na przestrzeni 4 lub 5 lat spędzonych w szkole średniej i łączyć przygotowania do matur z co najmniej 3 przedmiotów jednocześnie. 

W tym wpisie przedstawimy 5 faktów na temat efektywnej nauki, pokażemy 3 uniwersalne sposoby, jak uczyć się do matury skutecznie i doradzimy, jakie metody pomogą Ci opanować materiał z konkretnych przedmiotów. Na koniec sprawdzimy, czy to możliwe, aby z nauczyć się do matury od zera w pół roku. 

Spis treści:

Kiedy, gdzie i jak się uczyć do matury? 5 faktów o efektywnej nauce.

Jeżeli chcesz uczyć się efektywnie do matury, nie musisz znać pałacu pamięci, czy innych zaawansowanych i skomplikowanych metod. Techniki, które wzmacniają Twoją produktywność, mają być przede wszystkim skuteczne i dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i priorytetów. Na podstawie badań przygotowaliśmy 5 wskazówek gotowych do wdrożenia, które pomogą Ci efektywnie uczyć się do matury:

1. Najbardziej wydajnie, według krzywej tygodniowej wydajności (str. 5), będziesz uczyć się do matury w środę. To dzień, na który warto zaplanować najtrudniejsze i najbardziej wymagające zadania. Krzywa pokazuje też, że z kolei najniższa wydajność przypada na poniedziałek i piątek. W związku z tym, postaraj się uczyć się do matury właśnie w środę, a odpoczynek, rozrywkę i pozaszkolne aktywności zaplanuj na pozostałe dni.

Krzywa Refa pokazuje z kolei, że największa produktywność w ciągu dnia przypada na czas między 10 a 12. Aby efektywnie uczyć się do matury, warto przeznaczyć czas między 12 a 17 na rutynowe zadania, a od godziny 17 powtarzać najbardziej wymagający materiał. Wykorzystaj te dane i postaraj się zaplanować swój dzień tak, aby najtrudniejsze zadania wykonać do południa lub po powrocie ze szkoły. 

2. Jeżeli jesteś kobietą, postaraj się uczyć się do matury zgodnie ze swoim cyklem menstruacyjnym. Podczas fazy menstruacyjnej skup się na działaniach pasywnych lub analitycznych np. czytanie książek, przeglądanie notatek, oglądanie wykładów. Najtrudniejsze zadania i pracę kreatywną zaplanuj na czas fazy folikularnej. Owulacja to czas na podejmowanie ważnych decyzji, zadania wymagające największego wysiłku psychicznego i np. przedstawianie prezentacji na forum klasy. Podczas fazy lutealnej możesz uczyć się do matury poprzez wypełnianie przykładowych arkuszy, sprawdzanie swojej wiedzy w praktyce i podejmowanie się powtarzalnych zadań.

3. Spróbuj uczyć się do matury, dzieląc kilkugodzinne sesje nauki na 25- lub 30-minutowe sesje przerywane 5- lub 10-minutowymi przerwami. Wykorzystaj do tego zwykły czasomierz lub Pomodoro Timer Online. Podczas nauki zaobserwuj, kiedy Twój poziom koncentracji spada i dostosuj tę technikę pod swoje indywidualne potrzeby. Możesz odpowiednio wydłużyć lub skrócić czas sesji nauki. Podczas przerwy wypij szklankę wody, wyjdź na balkon lub odpocznij bez telefonu.

Dr. Chuck Hillman z University of Illinois dowiódł też, że nawet 20 minut aktywności fizycznej może wpłynąć na zwiększenie się aktywności mózgu i pomóc w zwiększeniu skupienia (str. 2). Jeżeli zaplanujesz dłuższe przerwy, spróbuj w tym czasie wyjść na spacer, zrobić ćwiczenia rozciągające, czy potańczyć przy ulubionej piosence.

4. Zaplanuj czas, jaki poświęcisz na konkretne zadanie i godzinę, kiedy będziesz uczyć się do matury. Zasada Parkinsona (str. 4) pokazuje, że jeśli nie wyznaczysz ścisłych ram czasowych, w jakich masz wykonać zadanie, wykorzystasz cały dostępny czas. Oszacuj, jak długo realnie zajmie Ci zrealizowanie celu i umieść go w swoim kalendarzu.

Jeżeli zaplanujesz, że będziesz uczyć się do matury wieczorem, prawdopodobnie będziesz robić to tak długo, aż będziesz kompletnie wyczerpany(-a) lub zaśniesz ze zmęczenia. Zamiast tego, spróbuj jasno określić ramy czasowe na wykonanie danego zadania. Dzięki temu uda Ci się zrealizować swój cel w najkrótszym możliwym czasie. 

Jeżeli chcesz, możesz też wyznaczyć sobie nagrodę, którą otrzymasz, jeżeli wykonasz założone zadanie. Zdecyduj, że jeżeli poświęcisz np. o 19:00 godzinę na naukę do matury, to możesz obejrzeć jeden odcinek ulubionego serialu. W ten sposób dodatkowo zwiększysz motywację do nauki i z większym prawdopodobieństwem ukończysz zadanie.

Brakuje mi motywacji do nauki, ale nie wiem, jak to zmienić.

5. Gdy będziesz uczyć się do matury, zadbaj o to, aby wyeliminować wszystkie rozpraszacze. Uporządkuj przestrzeń na swoim biurku i zostaw na nim tylko to, co będzie Ci potrzebne podczas następnej sesji nauki. To pozwoli Ci utrzymać koncentrację na wykonywanym zadaniu i motywację do dalszej nauki. 

Pamiętaj, żeby położyć telefon z dala od Twojego pola widzenia. Jeżeli telefon będzie leżał na Twoim biurku, to jego sam widok może wpłynąć na rozproszenie Twojej uwagi. Najlepszym rozwiązaniem jest schowanie telefonu na czas nauki do szafki lub nawet umieszczenie go w innym pokoju. Eliminacja rozpraszaczy nie tylko pomoże Ci utrzymać motywację i koncentrację na wysokim poziomie, ale także będzie częścią symulacji warunków egzaminacyjnych. W ten sposób przygotowujesz swój organizm do specyfiki matury i zasad, które będą obowiązywać Ciebie na sali.

Kiedy będziesz uczyć się do matury z muzyką, zwróć uwagę na to, jak wpływa ona na Twoje skupienie. Zdania naukowców na temat wpływu muzyki na skupienie są podzielone, dlatego najlepiej sprawdź sam(-a), czy trudniej jest Ci się skoncentrować, czy, wręcz przeciwnie, muzyka tworzy dla Ciebie przyjemną atmosferę i przyswajanie materiału idzie Ci sprawniej. 

Efektywna nauka. Jak uczyć się do matury szybko, bez stresu i zmęczenia?

Kiedy uczysz się do kilku matur, może być Ci trudno połączyć regularną naukę z różnych przedmiotów. Metody efektywnej nauki łatwiej wdrożyć do jednego przedmiotu niż od razu do wszystkich przedmiotów na poziomie podstawowym i co najmniej jednego rozszerzenia. Optymalizacja czasu pracy i efektywne przyswajanie materiału może mieć nieporównywalny wpływ na Twoje wyniki maturalne, ale jednocześnie przytłoczenie ilością metod mających zwiększyć Twoją produktywność może sprawić, że jeszcze bardziej zagubisz się w przedmaturalnym chaosie.

Z tego powodu, przedstawimy Ci 3 metody, które pomogą Ci uczyć się do matury z kilku przedmiotów jednocześnie:

Interleaving to metoda, która polega na przeplataniu ze sobą różnego typu zadań, różnych działów lub nawet różnych przedmiotów. Jeżeli będziesz uczyć się do matury z 3 przedmiotów na poziomie podstawowym, zdecyduj się na krótkie i zróżnicowane sesje nauki. 

Zamiast 3-godzinnej sesji z języka polskiego w poniedziałek, z matematyki we wtorek i z języka angielskiego w środę, spróbuj przeplatać ze sobą naukę poszczególnych przedmiotów. Możesz wyznaczyć, że według metody Pomodoro będziesz uczyć się po 25 minut z 5-minutowymi przerwami – pierwsze 25 minut przeznaczysz na naukę języka polskiego, następne na matematykę, kolejne na język angielski, aby później znów wrócić do języka polskiego i powtórzyć schemat. 

W ten sposób pozwolisz, aby Twój mózg na chwilę zapomniał to, czego się nauczyłeś(-aś) i po kilku sesjach zaskoczyć go powrotem do tego samego materiału. Im większą pracę Twój mózg będzie musiał wykonać, żeby odnaleźć daną informację, tym bardziej to zapamiętasz i zadbasz o to, żeby wiedza została w Twojej pamięci długotrwałej. 

Tę samą metodę możesz wykorzystać w nauce poszczególnych przedmiotów. Jeżeli będziesz uczyć się do matury i będziesz musiał(-a) opanować kilkanaście działów, przeplataj je ze sobą i daj szansę swojemu mózgowi, żeby zapomniał to, czego się nauczył. Po kilku sesjach wrócisz do tego samego materiału, Twój mózg “odkopie” najważniejsze informacje i tym samym Ty zapamiętasz je na dłużej.

Drugą metodą, która bezpośrednio łączy się z Interleaving’iem i pozwoli Ci uczyć się efektywnie do matury jest spaced repetition. To, jak często powinieneś/powinnaś powtarzać materiał, pokazuje krzywa Ebbinghausa. Badanie dowiodło, że już po 20 minutach od zakończenia nauki pamiętamy tylko 60% – po miesiącu jest to tylko 20%. Na podstawie krzywej zapominania możesz jednak opracować odpowiedni plan powtórek, dzięki czemu wiedza zostanie z Tobą aż do matury. 

Przede wszystkim, kiedy będziesz uczyć się do matury możesz skorzystać z programów online, które mają wbudowany system powtórek oparty na spaced repetition. Najpopularniejszymi programami są: RemNote, Knowt i Anki. Wystarczy, że znajdziesz odpowiedni zestaw fiszek, z których chcesz skorzystać lub stworzysz własny i będziesz mógł/mogła otrzymywać powiadomienia o kolejnych powtórkach. 

Wiesz już, kiedy się uczyć i jak rozplanować naukę kilku przedmiotów, ale potrzebujesz jeszcze narzędzia do tego, żeby wiedzieć, w jaki sposób uczyć się do matury. Active Recall to metoda, która jest bardzo prosta do wdrożenia nawet dla tych, którzy nie mieli nigdy styczności z metodami efektywnej nauki. Aktywne przypominanie i wydobywanie informacji z mózgu może odbywać się na wiele sposobów, ale my wybraliśmy 3, które są najbardziej uniwersalne. 

Kiedy będziesz uczyć się do matury, najpierw zapoznaj się z danym tematem podczas lekcji, przeczytaj rozdział w podręczniku lub obejrzyj wykład, a następnie wyrecytuj z głowy wszystko to, czego się nauczyłeś(-aś). Nie zaglądaj do swoich materiałów i spróbuj powiedzieć na głos lub zapisać każdą informację, którą zapamiętałeś(-aś). Jeżeli zauważysz lukę w swojej wiedzy, której nie jesteś w stanie uzupełnić, powróć do swoich materiałów, zapoznaj się jeszcze raz z tematem i powtórz ćwiczenie.

Przerabiając dany materiał, zadawaj sobie na bieżąco pytania o to, co z przedstawionych informacji mogłoby znaleźć się w arkuszu maturalnym i do czego mogłoby Ci się to przydać. Na bieżąco zapisuj pytania do danego materiału, a na koniec spróbuj na nie odpowiedzieć. Możesz postąpić też w odwrotny sposób i wykorzystać metodę pretesting’u. Zanim będziesz uczyć się do matury z danego działu, zrób test – możesz wykorzystać quizy online, zadania z podsumowania działu w podręcznikach lub zadania maturalne. 

Pretesting możesz potraktować jako sposób na naukę lub umiejętność selekcji informacji. Jeżeli wybierzesz ten pierwszy sposób, możesz przyjąć strategię, że robisz testy tak długo, aż zrozumiesz całe zagadnienie. Wybierając drugi sposób, możesz wykonać test tylko jeden raz i wzmocnić swoją czujność na najważniejsze informacje w materiale, który będziesz przerabiać.

Kiedy będziesz uczyć się do matury, warto skorzystać też z metody Feynmana. W myśl tej metody, jeżeli nie potrafisz wyjaśnić prostymi i przystępnymi słowami tego, czego się nauczyłeś(-aś), to nie rozumiesz jeszcze wystarczająco tego zagadnienia. Aby zapamiętać i zrozumieć, spróbuj postawić się w roli nauczyciela i przedstawić dany temat komuś, kto nie interesuje się tym przedmiotem, jest od Ciebie młodszy lub nie rozumie tego zagadnienia. Opowiedz własnymi słowami, wykorzystuj porównania i używaj maksymalnie prostych słów.

W jaki sposób efektywnie uczyć się do matury?

Kiedy będziesz uczyć się do matury, możesz próbować wykorzystać te same metody nauki do różnych przedmiotów. Szybko okazuje się jednak, że czytanie podręcznika z matematyki niekoniecznie pozwala Ci lepiej rozwiązywać zadania, a nauka języka polskiego poprzez wyłącznie robienie arkuszy może nie być wystarczająca. Dzieje się tak dlatego, że przedmioty szkolne możemy podzielić na dwie kategorie: concept-heavy i fact-heavy.

Przedmioty należące do tej pierwszej grupy to te, gdzie najważniejsze jest zrozumienie jednej idei, a następnie wykorzystanie jej w praktyce. Do tej kategorii zaliczamy przedmioty ścisłe takie jak matematyka, fizyka, czy chemia. Kiedy będziesz uczyć się do matury z przedmiotów concept-heavy, zazwyczaj wystarczy, że zrozumiesz jedną zasadę, prawo, wzór i nauczysz się wykorzystania tego w praktyce poprzez m.in. rozwiązywanie zadań. 

Z drugiej strony przedmioty fact-heavy to takie, gdzie najważniejsze jest zapamiętanie dużej ilości informacji i posiadanie szerokiej wiedzy encyklopedycznej. Takimi przedmiotami jest np. historia, wos, geografia. Podczas nauki do matury może okazać się, że niektóre zagadnienia nie wymagają przerobienia dodatkowych 30 zadań, a zamiast tego wgłębienia się w dany temat i uszczegółowienia swojej wiedzy.

Przedmioty fact-heavy. Jak uczyć się języka polskiego do matury? 

Aby efektywnie uczyć się do matury z przedmiotów fact-heavy, możesz skorzystać z metody Cornella. Podziel kartkę na 4 segmenty: najpierw narysuj margines po lewej stronie, a później dwie kreski, które podzielą dłuższą krawędź kartki na 3 części (środkowa powinna być największa). Na górze kartki zapisz temat zagadnienia. W środkowej części znajdą się właściwe notatki, a na marginesie zanotujesz słowa kluczowe lub najważniejsze pytania do tematu. Dolna część kartki to miejsce na kilkuzdaniowe streszczenie. 

Dopełnieniem metody Cornella jest metoda Feynmana. Kiedy będziesz uczyć się do matury przedmiotów przyrodniczych lub humanistycznych, spróbuj wyjaśnić to, czego się dowiedziałeś(-aś) w taki sposób, aby mogło to zrozumieć nawet 5-letnie dziecko. Feynman zaznaczał, że jeżeli nie potrafisz wyjaśnić danego zagadnienia prostymi słowami, to oznacza najprawdopodobniej, że nie opanowałeś(-aś) jeszcze tego wystarczająco. Tę metodę możesz wykorzystać podczas tworzenia notatki według metody Cornella albo tłumacząc dany temat swojej koleżance lub koledze. 

Równie skuteczną metodą efektywnej nauki może być też tworzenie map myśli (str. 10-12) jako forma active recall. Zapoznaj się z materiałem, którego masz uczyć się do matury, zamknij książkę i wypisz na kartce wszystko, co zapamiętałeś(-aś). Na środku kartki zapisz temat zagadnienia, narysuj strzałki i hasłowo rozpisuj swoje wszystkie skojarzenia. Możesz kreślić połączenia nie tylko uszczegółowiając konkretną myśl, ale też łącząc różne gałęzie ze sobą. Pamiętaj, że mapa myśli nie musi (a nawet nie powinna) być arcydziełem z Pinteresta. Zamiast tego przelej na papier prawdziwą burzę mózgów, która pomoże Ci zapamiętać to, czego się nauczyłeś(-aś). 

Taka metoda może pomóc Ci np. kiedy będziesz uczyć się do matury z języka polskiego. Na środku kartki możesz zapisać przykładowy motyw lub temat rozprawki, a dookoła zapisywać skojarzenia z lektur, konteksty oraz różnorodne spojrzenia na ten sam problem.

Jeżeli chcesz efektywnie uczyć się do matury z języka polskiego, umiejętność wyłącznie odtworzenia kolejności zdarzeń w lekturach będzie niewystarczająca. Znajomość streszczenia będzie ważna, ale będzie stanowić jedynie fundament do tego, co najważniejsze – opracowania motywów na podstawie tekstów literackich. W związku z tym, wymagana jest głębsza analiza. 

Aby skutecznie przygotować się do tego egzaminu, postaw na oczytanie i osłuchanie, tak aby wyłapać esencję utworu, wykształcić własną interpretację i zrozumieć tekst na głębszym poziomie. Jeżeli masz możliwość, możesz sięgnąć po utwór literacki w oryginale i przeczytać go zaznaczając najważniejsze informacje, tworząc własne notatki na marginesach i zapisując ewentualne pytania. Możesz też przejrzeć materiały dostępne online na temat konkretnych utworów literackich np. opracowania w formie wideo, eseje, czy słuchowiska skupiające się na konkretnym problemie z tekstu. 

Jeżeli zapoznasz się z faktami dotyczącymi lektury, będziesz mógł(-a) krytycznie spojrzeć na różnorodne interpretacje utworu i spróbować stworzyć własną na bazie swojej własnej wiedzy i doświadczeń. W taki sposób zapamiętasz najważniejsze informacje, pogłębisz swoją wiedzę na temat utworu i zyskasz szerszą perspektywę na problemy przedstawione w lekturach.

Pamiętasz, jak mówiliśmy, że rozpraszacze trzeba eliminować w czasie nauki? Czasem będą przydatne. Jeżeli sprawdzisz, jak wygląda część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz z języka obcego nowożytnego, zauważysz, że przygotowując swoją wypowiedź ustną, inna osoba uczniowska w tym samym czasie będzie przedstawiać swoje odpowiedzi do zadań. W takiej sytuacji Twój mózg będzie zmuszony do tego, żeby jednocześnie skupić się na wykonaniu zadania i ignorowaniu bodźców zewnętrznych. 

Aby przygotować się do takich warunków, możesz uczyć się do matury ustnej i trenować obojętność na rozpraszacze. Spróbuj zrobić to w ten sposób:

  1. Wybierz zadanie z puli pytań jawnych.
  2. Włącz w tle ten lub inny filmik, który jest przykładowym nagraniem z egzaminu ustnego.
  3. Przygotuj swoją wypowiedź i staraj się jednocześnie nie rozpraszać wypowiedzią osoby mówiącej na filmiku.

Przedmioty concept-heavy. Jak uczyć się matematyki i języków obcych do matury?

Jeżeli będziesz uczyć się do matury z matematyki, fizyki lub chemii, kluczowe będą dla Ciebie 2 elementy w nauce. Po pierwsze musisz pasywnie zapoznać się z zagadnieniem poprzez lekcję w szkole, przeczytanie tematu w podręczniku lub wysłuchanie wykładu online, a po drugie musisz przejść do praktyki, czyli wykonywania zadań. 

Zbiór zadań – matura podstawowa z matematyki | Studniówka Maturalna 

Na tym etapie możesz wykorzystać metodę króla boksu (punkt 9), czyli przeplatanie różnego typu zadań. Nazwa tej metody pochodzi od najwybitniejszego boksera na świecie, Muhammada Alego, który wykorzystywał technikę mieszania różnych ćwiczeń. 

Jeżeli będziesz uczyć się do matury z przedmiotów concept-heavy, spróbuj najpierw zapoznać się pasywnie z zagadnieniem, wykonać 5 przykładów z tego działu, a następnie przejść do zadań w innej formie lub z zupełnie innego działu. W momencie, kiedy poczujesz, że rozumiesz już wykorzystanie danego wzoru, nie próbuj dopracować swoich umiejętności do perfekcji od razu. Zamiast tego możesz zrobić zadania z poprzedniego działu lub zaskoczyć swój mózg zadaniem innego typu. 

Aby zapamiętać dany materiał na dłużej, spróbuj też metody niedokończonego zadania. Tę metodę możesz stosować w sytuacji, kiedy nie wiesz, jak rozwiązać dane zadanie. Nie sprawdzaj odpowiedzi w podręczniku, nie szukaj wytłumaczenia w Internecie i nie proś na tym etapie kogoś, aby wytłumaczył Ci, jak je rozwiązać. Spróbuj zostawić niedokończone zadanie i zająć się czymś zupełnie innym. Pomimo tego, że nie będziesz już siedział(-a) nad zeszytem i myślał(-a) świadomie o rozwiązaniu, Twój mózg podświadomie zajmie się tym problemem i z dużym prawdopodobieństwem dostarczy Ci gotowe rozwiązanie lub potencjalne pomysły, w jaki sposób do niego dojść.

Nauka języków obcych, podobnie jak przedmiotów ścisłych z grupy concept-heavy, to przede wszystkim pasywne zapoznanie się z ideą, a następnie praktyka w zadaniach lub w codziennym użyciu. Jeżeli będziesz uczyć się do matury z języka angielskiego, najpierw prześledzisz, jak wyglądają konkretne struktury gramatyczne, a następnie będziesz wykorzystywać je w zadaniach, w pracach pisemnych lub na maturze ustnej. W podobny sposób będziesz uczyć się słownictwa do matury – zapoznasz się ze znaczeniem słowa, aby później wykorzystać je w kontekście w zadaniach. 

Ze względu na to, że języki obce należą do tej samej grupy przedmiotów, co matematyka, fizyka i chemia, analogicznie możesz uczyć się do matury z nich przy wykorzystaniu tych samych sposobów. Przykładowo, metoda króla boksu sprawdzi się, kiedy masz uczyć się do matury konkretnych czasów gramatycznych. Nie rób 20 zadań pod rząd z tej samej konstrukcji gramatycznej i spróbuj mieszać zadania z wykorzystaniem różnych czasów. 

Aby utrwalić słownictwo, możesz wykorzystać metodę fiszek. Tradycyjne karteczki możesz zastąpić programem online np. RemNote, Anki lub Knowt. Każde z tych narzędzi ma wbudowany system spaced repetition, dzięki czemu masz pewność, że powtórzysz materiał w odpowiednich odstępach czasowych. Programy mają możliwość wykorzystania stworzonych już przez innych zestawów lub wgrania fiszek np. z Quizlet

Jeżeli będziesz uczyć się do matury z języków obcych, efektywną metodą nauki będzie dla Ciebie też immersja. Immersja polega na maksymalnym zanurzeniu w języku obcym poprzez m.in. czytanie książek po angielsku. Chodzi o to, żeby wykorzystanie języka obcego stało się integralną częścią Twojego życia. Dzięki tej metodzie nie wprowadzasz dodatkowej sesji nauki do swojego kalendarza, ale zamiast tego zmieniasz język w czynnościach, które wykonujesz na co dzień. Aby w pełni wykorzystać metodę immersji, możesz np. zmienić język w swoim telefonie, oglądać seriale po angielsku lub prowadzić journal w języku, w którym chcesz się biegle porozumiewać.

Jeżeli chcesz skutecznie uczyć się do matury 2024, koniecznie zapoznaj się z wymaganiami egzaminacyjnymi, które znajdziesz w Aneksie 2023 i 2024. Matura 2024 jest przygotowana właśnie na podstawie wymagań, a nie podstawy programowej. Przygotowując się do egzaminu w ten sposób, będziesz wiedział(-a), co dokładnie musisz jeszcze powtórzyć i co może pojawić się na maturze w maju.

Chcę dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze o maturze 2024.

Matura w pół roku. Czy to możliwe?

Jeżeli istnieją metody, które pomagają zoptymalizować czas przeznaczony na naukę i jednocześnie wzmacniają jej efektywność, to może da się w takim razie przygotować się do matury w pół roku? 

Pomimo tego, że techniki efektywnej nauki mogą pomóc Ci w tym, aby uczyć się skutecznie do matury, to nie działają jak magiczna różdżka. Wykorzystanie takich metod może sprawić, że wymagany materiał przyswoisz szybciej, ale nauka od zera w 6 miesięcy wymaga dyscypliny. Jeżeli masz w sobie determinację do działania, cel do osiągnięcia i jesteś zmotywowany(-a) do tego, żeby przygotować się do matury w pół roku, to nie jest to wykluczone, że uda Ci się zdać maturę na wysokim poziomie (za co trzymamy kciuki).

Motywacja do nauki – skąd ją wziąć? | Studniówka Maturalna

Pamiętaj, że najbardziej efektywna metoda, która pomoże Ci uczyć się do matury, to taka, która jest związana z tym, z czym masz problem. Jeżeli masz trudności z zapamiętywaniem, to najważniejsze będą dla Ciebie techniki pamięciowe, a niekoniecznie metody, które zwiększają skupienie. Kiedy uczysz się do matury, zastanów się, co sprawia Ci najwięcej problemów, dlaczego jest Ci trudno przyswoić dany materiał i co możesz z tym zrobić. Badania mogą być przydatne, aby zwiększyć swoją produktywność i efektywnie przyswajać materiał, ale rekomendacje z nich niekoniecznie muszą pasować do Ciebie i Twojego stylu życia. Warto wypróbować zalecane techniki i dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jeżeli czujesz, że brakuje Ci motywacji do nauki, potrzebujesz uporządkowania swojej wiedzy lub chcesz uczyć się do matury w maksymalnie interaktywny i efektywny sposób, dołącz do wyjątkowych korepetycji online Studniówki Maturalnej. Nie damy Ci drogi na skróty, bo taka nie istnieje. Zamiast tego sprawimy, że wszystko stanie się zrozumiałe i w 100 dni przed egzaminem powtórzysz cały niezbędny materiał na maturę.

Chcę powtórzyć do matury 2024 ze Studniówką Maturalną.

🔴 Powtórz do matury w 100 dni - dołącz do naszej grupy!

W sto dni przerobisz WSZYSTKO co niezbędne na maturze podczas zajęć LIVE – najważniejsze zagadnienia, arkusze, typy zadań, schematy rozwiązań. Liczba miejsc ograniczona.